Nieprzerwany Łańcuch Chłodniczy

Gespeichert von M Kuijpers am Mi., 21.03.2018 - 09:17

Nieprzerwany łańcuch chłodniczy jest niezbędny do zachowania przez produkty wymagające chłodzenia lub mrożenia ich przydatności do spożycia, zanim jeszcze trafią do urządzeń chłodniczych lub na talerze konsumentów.

O co należy zadbać?

Aby dostarczyć na talerze konsumentów produkty chłodzone lub mrożone w perfekcyjnej kondycji niezbędne jest zachowanie właściwych warunków klimatycznych podczas produkcji, w trakcie składowania i czynności związanych z dystrybucją.

Weźmy jako przykład torebkę z mrożoną fasolką:

Warzywa są zbierane i praktycznie natychmiast dostarczane do fabryk, zdarza się, że nawet 30 minut od ich zebrania. W dalszej kolejności, przed szybkim mrożeniem do temperatury –18°C są myte i sortowane. Proces zajmuje około 6 minut. Przed umieszczeniem w opakowaniu odbywa się kolejna selekcja. Torby umieszcza się w opakowaniach zbiorczych skąd trafiają do fabrycznego magazynu - mroźni.


Dostarczenie jednak zamrożonej fasolki klientowi wymaga transportu z fabrycznej chłodni lub mroźni do chłodniczego centrum dystrybucyjnego, stamtąd dalej do sklepu detalicznego. Cały ten proces musi zachować wymaganą niską temperaturę, nie pozwalając fasolce na rozmarznięcie i zepsucie. Tym właśnie jest nieprzerwany łańcuch chłodniczy!

Pierwotny Magazyn Chłodniczy (pierwotne ogniwo łańcucha chłodniczego) jest zwykle wykorzystywany do przechowywania żywności mrożonej w dłuższym okresie, w temperaturach pomiędzy -20°C and -28°C. Istotne dla ochrony żywności przed np. odwodnieniem lub zmianami szkodzącymi jej przydatności spożywczej jest zapewnienie stabilności temperatury. To oznacza, że towary te muszą być dostarczone do pierwotnego magazynu chłodniczego przy ograniczonym do minimum kontakcie z temperaturą zewnętrzną, a także zewnętrznymi warunkami w trakcie załadunku pojazdu.

To samo dotyczy kolejnych magazynów, takich jak regionalne centra dystrybucji sieci handlowych, nawet jeśli żywność jest tam przechowywana w krótszym okresie.


Żywność mrożona lub chłodzona jest najbardziej narażona na wzrost temperatury podczas załadunku towaru na ciężarówki. Przygotowywanie załadunku, sortowanie towaru i ustalanie priorytetu załadunku na samochody o kontrolowanej atmosferze, odpowiednio wcześniej schłodzone pozwala na minimalizację ryzyk. Dzięki wyposażeniu obiektu w odpowiednie bramy, właściwie osłonięte doki przeładunkowe, czy ekranowane stanowiska można zapobiec ekspozycji towaru na światło słoneczne, opady czy wiatr niosący ze sobą zanieczyszczenia.

W bardzo ruchliwych centrach dystrybucyjnych, które ładują lub rozładowują pojazdy w bardzo napiętych ramach czasowych, proces może być wspierany przez wyspecjalizowany zautomatyzowany system dokowy, który pomaga transferować towary z magazynu do pojazdu (lub odwrotnie) ograniczając ryzyko związane z podniesieniem temperatury.

Innowacyjne rozwiązania dokowe

W Loading Systems zaprojektowaliśmy innowacyjne rozwiązania dokowe, które pozwalają na bezpieczne uszczelnienie dokowanego pojazdu. To pomaga utrzymać temperaturę pomiędzy centrum dystrybucyjnym a naczepą z kontrolowaną temperaturą, umożliwiając np. otwarcie drzwi naczepy od strony magazynu chłodniczego, po zadokowaniu pojazdu.
 

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o naszych produktach, które wspierają zachowanie ciągłości łańcucha chłodniczego

Dynamicznie rosnący popyt na wygodne dla konsumentów produkty chłodnicze i żywność mrożoną sprawiają, że zwiększenie szybkości i zapewnienie bezpieczeństwa spożywczego produktów stało się kluczową częścią procesów nieprzerwanego łańcucha chłodniczego. Według szacunków wartość rynku dań gotowych w Polsce przekroczyła 1,3 mld zł w 2017 r, a prognozy zakładają 4% wzrost tego segmentu w kolejnym roku. Globalnie rynek usług związanych z nieprzerwanym łańcuchem chłodniczym żywności to niemal 250 mld dolarów. Co więcej, rynek chłodniczy obejmuje także produkty medyczne. Globalny rynek leków wymagających kontrolowanej temperatury przekracza 104 mld dolarów, a cały globalny rynek związany z kontrolowanym łańcuchem chłodniczym związany z medycyną wzrośnie do 350 mld dolarów w roku 2019.